Obvestila enote – Brlogec

JABOLKO

V petek, 29. novembra 2024, smo v sklopu obogatitvene dejavnosti enote Brlogec, otrokom v vrtcu pripravili prav posebno doživetje – predstavo z naslovom Jabolko. Dogodek smo izvedeli z namenom spodbujanja domišljije, medsebojnega sodelovanja in uživanja v umetnosti pripovedovanja zgodb.

Predstava je potekala v večnamenskem prostoru naše enote, ki smo ga predhodno uredili v prijetno gledališko prizorišče. Otroci vseh skupin so se zbrali v pričakovanju zgodbe, ki jih je skozi preprosto, globoko sporočilo učila o pomenu deljenja, prijateljstva in naravnih darov.

Zgodba o jabolku, ki ga želijo različni gozdni prebivalci, a se na koncu naučijo, da je najlepše, ko lahko nekaj delijo, je otroke navdušila.

Zapisala: Sonita Majerle

Fotografije: Kristina Behin

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK

V tednu od 11. do 17. novembra 2024 smo letos prvič obeležili Teden slovenske hrane, ki spodbuja odkrivanje bogate tradicije slovenskih jedi in ključne prednosti lokalno pridelane hrane. Otroci so v vrtcu spoznavali kaj počnejo čebele, kdo nam da mleko, iz česa spečemo kruh, kje rastejo jabolka … Ob novih spoznanjih so umetniško ustvarjali čebelice in panjske končnice, se preizkusili v molzenju krave, si spekli kruhek, odšli na sprehod do panjev in domačih živali in še več.

 

 

Teden pa smo zaključili s skupnim tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ki smo si ga ob poslušanju slovenske narodne glasbe privoščili kar na okrašenih mizah v avli enote.

 

Zapisala: Tjaša Robič

Fotografije: Tjaša Robič, Klara Jović, Sonita Majerle, Jasna Štante Pranjić in Nina Recek

BOTRA JESEN V ENOTI

BOTRA JESEN
(Janez Kuhar)
Botra jesen že v deželo prihaja,
z dežjem in vetrom nam rada nagaja.
V polje in gozd je že urno zavila,
barve jesenske povsod je razlila.
S kapljico rose je barve zmešala,
kaplje dežja pa še zraven dodala.

Ustavila se je tudi v našem vrtcu, da je pozdravila otroke in jih obdarila z didaktičnimi igračami, ki jih je izdelala sama. Z otroki je delila zanimive zgodbe o tem, kako narava pripravi drevesa na zimo, kako živali nabirajo hrano za hladne dni in kako se jesenski listi obarvajo v tem času. Prinesla je veliko košaro jesenskih pridelkov, skupaj smo si jih ogledali in jih poimenovali. Pripravila je tudi čopič in paleto z barvami ter nam pokazala, kako pobarva liste v jesenske barve.

Otroci so se igrali z naravnim materialom (kostanj, storži, želod,…), igrali so spomin, nahranili so veveričko, z velikom čopičem so barvali listke. Najmlajšim otrokom je podarila ropotuljice.

 

 

Obisk botre Jeseni je prav posebna izkušnja za otroke. Pomaga jim, da se povežejo z naravo, spoznajo spremembe v okolju, se izrazijo skozi ustvarjalne dejavnosti in razvijajo svojo domišljijo.

Zapisala: Tanja Klarič Grabrijan

Fotografije: Tanja Klarič Grabrijan in Sonita Majerle

MESEC POŽARNE VARNOSTI V ENOTI BRLOGEC

Oktobra je mesec požarne varnosti. V enoti Brlogec so malčki preko igre spoznavali poklic – gasilec in gasilsko opremo, se seznanjali z ravnanjem v primeru dima in požara. Prebirali smo tematske knjige: Moj gasilski dom, Gasilec Luka, Medvedek Jaka pri gasilcih … Igrali smo se tudi namizne in gibalne igrice ter premagovali gasilski poligon. Pri Ježkih in Zajčkih so otroci izdelali plakat s slikami gasilcev, gasilske opreme … Izdelali smo tudi gasilsko vozilo iz iz odpadne kartonske embalaže.

 

 

Da pa bi gasilce res spoznali smo jih povabili na obisk. Gasilca iz Gasilske zveze Kočevje sta nas z gasilskim vozilom pričakala pri Športni dvorani. Pokazala sta nam opremo, ki jo mora gasilec nositi v primeru požara, nato pa smo si lahko ogledali gasilski avto. Nekaj pogumnežev se je vanj tudi usedlo. Nato sta nam gasilca prikazala gašenje s cevjo, nekaj malčkov se je opogumilo, da so se v gašenju preizkusili tudi sami.

   

 

 

   

Zapisali: Tjaša Robič, Klara Jović

Fotografirale: Kristina Behin, Klara Jović, Tanja Klarič Grabrijan, Tjaša Robič

 

TO SMO MI … najmlajši v enoti Brlogec

Septembra smo otroci iz skupine Miške prvič pogumno zakorakali novim dogodivščinam naproti. To je bil prvi resen odhod od naših staršev. Naše mamice in očki dobro vedo, da bomo v vrtcu pridobili pomembne socialne izkušnje, se naučili počakati, se igrali, razvijali svoje sposobnosti na vseh področjih ipd. Je pa *PRVIČ* zelo pomemben izziv. Zato smo vsi skupaj vložili določen napor, a hkrati pridobili izkušnje, ki nas bodo bogatile. Skupaj smo zmogli in 1,2,3 smo v vrtcu že 2 meseca mi.

Z veseljem pa v kratkem pričakujemo še nekaj novih prijateljev. Tudi oni bodo zmogli. Mi to dobro vemo…kajti:

* Vrtec je domek, kjer se igramo, pesmice pojemo in radi se imamo!*

   

 

 

 

Zapisala: Jasna Štante Pranjić

Fotografirali: Jasna Štante Pranjić, Neja Šmalc

DAN ODPRTIH VRAT VRTCA KOČEVJE

V torek, 1. oktobra 2024, je Vrtec Kočevje odprl svoja vrata za starše, prijatelje in znance.

V enoti Brlogec  smo organizirali poseben dan, ki je združil dva pomembna projekta – Dan starostnikov in Pokloni čas, polepšaj dan- ustvarjalnost in solidarnost.

Osrednji del dogodka so bile likovne delavnice, kjer so otroci skupaj z vzgojiteljicami in obiskovalci z navdušenjem izdelovali voščilnice z lepimi mislimi. Te majhne, ​​a prisrčne pozornosti so nato patronažne sestre Zdravstvenega doma Kočevje dostavile bolnim starostnikom na njihove domove.

Obisk  je bil zelo lep, saj nas je obiskalo kar nekaj staršev in starih staršev, ki so z otroki preživeli prijetno dopoldne, polno ustvarjalnih in sproščenih aktivnosti. Otroci so, poleg likovnega ustvarjanja, uživali v igri v različnih kotičkih – od senzoričnih, konstrukcijskih pa vse do kotičkov, izdelanih iz trajnostnih materialov. Veseli smo, da so se odzvali našemu povabilu in skupaj z nami preživeli lepo dopoldne.

Dan je bil izjemno uspešen, saj je povezal različne generacije in poudaril pomen skrbi za starejše, hkrati pa otrokom privzgojil vrednote sočutja in medsebojne solidarnosti.

Najlepši del dogodka pa je bila povratna informacija patronažnih sester, ki so sporočile, da so bili bolni starostniki izredno veseli voščilnic. Z njimi smo jim polepšali dan in dokazali, kako malo je potrebno, da nekomu prineseš nasmeh na obraz.

skupina Miške

skupina Ježki

skupina Zajčki

skupina Medvedki

Fotografije: Neja Šmalc, Kristina Behin, Sonita Majerle, Tjaša Robič, Nina Recek in Barbara Seljak – patronažna sestra

Zapisala: Sonita Majerle

EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI

Od 16. 9. do 22. 9. 2024 je potekal evropski teden mobilnosti. Gre za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti in spodbujanje širše javnosti, da se v tem tednu vsaj kakšen dan avto pusti doma in se ga zamenja s skirojem, kolesom, hojo … V enoti Brlogec smo se spoznavali z različnimi prevoznimi sredstvi, prebirali knjige o vozilih, se igrali z leseno železnico in cesto, stolčke spremenili v lokomotivo in avtobus, spoznavali prometne znake …

 

 

 

 

Zajčki, Medvedki in Ježki smo se v petek, 20. 9. 2024, odpravili še na potep do ŠPORTNE DVORANE. Kjer smo odtekli en krog in na bližnjem pločniku risali s kredami. Naši najmljaši prijatelji Miške, pa so v enoti vadili vožnjo v vozičku, da se nam bodo kmalu pridružili na potepih, ki nas še čakajo.

Fotografije: Jasna Štante Pranjić, Sonita Majerle, Klara Jović, Nina Recek in Tjaša Robič

Zapisala: Tjaša Robič

 

Zelo lačna gosenica

Za otroke skupine Ježki sem zaigrala lutkovno predstavo Zelo lačna gosenica. Predstavo so si ogledali tudi otroci iz skupine Miške. Lutke sem izdelala oziroma zašila iz odpadnega materiala in starih rabljenih oblačil.
Otrokom je bila predstava všeč, najbolj pa so bili navdušeni, ko so lahko tudi oni nahranili gosenico.

Zapisala: Kristina Behin
Fotografirala: Jasna Štante Prajnić

DAN ODPRTIH VRAT

V enoti Brlogec smo organizirali 2. dan odprtih vrat. Odločili smo se, da obiskovalcem predstavimo izdelke in igre, ki jih lahko izdelamo iz odpadnih materialov kot so tulci iz toaletnega papirja, odpadni karton … Ob pomoči nekaterih obiskovalcev so nastali unikatni izdelki gosenic, zapestnic itd. Obiskovalci pa so spoznavali tudi igre primerne otrokovi starosti, ki jih lahko iz odpadnega materiala izdelajo tudi sami.

Skupina Miške

Skupina Ježki

Slupina Zajčki

Skupina Medvedki

 

Zapisala Tjaša Robič

Fotografirale: Jasna Štante Prajnić, Kristina Behin, Tanja Klarič, Grabrijan, Tjaša Robič, Klara Jovič, Nina Recek

 

 

ZAJČKI IN APRILSKO VREME

V mesecu aprilu smo Zajčki raziskovali muhasto vreme. V začetku meseca je že zadišalo po poletju, dni smo izkoristili za igro na našem igrišču.

V igralnici pa smo spoznavali vremenske simbole in spremljali vreme v vremenski tabeli.

Dnevi so postali deževni, mrzli, padlo je celo nekaj snežink,  zato smo raziskovanje vremena nadaljevali notri. V poskusih z vodo, brivsko peno, jedilnimi barvami in sladkorjem smo si pričarali dež in mavrico kar v igralnico.

                 

Poleg raziskovanja in ustvarjanja pa smo se zelo zabavali ob gibalni igri pod dežnikom, ki jo je za nas priredila vzgojiteljica Tjaša. Ob sliki sonca smo hodili in tekli po igralnici, ob sliki dežja pa smo hiteli pod dežnik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogledali smo si tudi predstavo s senčnimi lutkami – Pod medvedovim dežnikom in se tudi sami preizkusili v vlogi lutkarjev.

Zapisali in fotografirali: Tjaša Robič in Klara Jović

ZBUDITE SVOJO HRANOZAVEST

24.4.2024 – dan brez zavržene hrane

Dan brez zavržene hrane je priložnost za ozaveščanje in ukrepanje proti prekomernemu nakupovanju hrane. Ta dan nas spodbuja k razmisleku o naših nakupovalnih navadah, pripravi hrane ter o tem, kako lahko zmanjšamo količino hrane, ki konča v smeteh.

Pomembno je razumeti, da hrana, ki jo zavržemo, ni samo izguba hrane, ampak tudi izguba virov, ki so bili porabljeni za njeno pridelavo, transport in pakiranje. Zmanjševanje zavržene hrane ima tako pomembne okoljske in ekonomske koristi.

Na dan brez zavržene hrane lahko vsakdo prispeva k spremembi s preprostimi koraki, kot so načrtovanje obrokov, pravilno shranjevanje hrane, uporaba preostankov ter donacija neporabljenih živil organizacijam, ki pomagajo tistim v stiski.

Načrtujte obroke: Pred nakupom hrane si vzemite čas za načrtovanje obrokov za cel teden. Tako boste kupili samo tisto, kar resnično potrebujete, in se izognili nepotrebnim nakupom.

Nakupujte pametno: Pred nakupom preverite, kaj že imate doma, in se osredotočite na nakup svežih sestavin, ki jih boste dejansko porabili. Prav tako razmislite o nakupu manjših količin, če niste prepričani, koliko boste potrebovali.

Pravilno shranjujte hrano: Uporabljajte pravilne metode shranjevanja, da podaljšate svežino hrane. Na primer, nekatere zelenjave je bolje hraniti v hladilniku, medtem ko se druge bolje obnesejo pri sobni temperaturi.

Uporabite preostanke: Ne zavrzite preostankov hrane! Namesto tega jih uporabite za pripravo novih obrokov. Na primer, iz preostalega kuhane zelenjave lahko pripravite juho ali zelenjavni pire.

Pravilno odmerjajte porcije: Pri pripravi obrokov pazite, da ne skuhate preveč hrane. Če pripravite prevelike porcije, obstaja večja verjetnost, da bo hrana končala v smeteh.

Donirajte neporabljena živila: Če imate neporabljena živila, ki jih ne boste mogli porabiti, jih raje donirajte lokalnim dobrodelnim organizacijam ali socialno ogroženim posameznikom.

Kompostiranje: Hrano, ki je ni več mogoče porabiti, lahko kompostirate namesto da jo zavržete. S kompostiranjem lahko ustvarite hranilno bogato zemljo za vaše rastline ali pa jo oddate v lokalno kompostarno.

Z majhnimi spremembami v vsakdanjih navadah lahko vsak prispeva k zmanjšanju količine zavržene hrane ter tako pomaga ohranjati naš planet in zagotoviti hrano za vse.

 

Zapisali: Jasna Š. Pranjić In Sonita Majerle

 

Čudežna narava – gledališka predstava

Otroci iz enote Brlogec in Ostržek – jasli smo si v četrtek, 11. 4. 2023, ogledali gledališko predstavo Čudežna narava, ki jo je izvedlo Ekološko – kulturno društvo Za boljši svet.

Zapisala in fotografirala: Kristina Behin

MEDNARODNI DAN GOZDOV

Poleg svetovnega dneva ozaveščanja o Downovem sindromu je 21. marec tudi mednarodni dan gozdov. Zajčki smo ga obeležili z razstavo gozdnih pretikank.

Z vozičkom smo se odpravili do Marofa. Nadaljevali smo peš in priložnost izkoristili za treniranje hoje ob vrvici.

   

Na gozdni poti smo se ustavili in začeli z raziskovanjem. Tjaša in Klara sta nam razdelili prav posebne lupe, ki jih je Tjaša izdelala iz odpadnega kartona. Podrobno smo preučevali gozdna tla, cvetlice, lubje …


Lupe smo pospravili in nadaljevali z nabiranjem naravnega materiala za gozdne pretikanke. Po opravljeni nalogi je sledila igra in plezanje na bližnji štor

             

 

Fotografirali in zapisali. Tjaša Robič in Klara Jović

SVETOVNI DAN DOWNOVEGA SINDROMA

 

Skupina Miške:

Skupina Ježki:

 

Skupina Zajčki:

 

Skupina Medvedki:

 

Fotografirale: Jasna Štante Prajnić, Kristina Behin, Tjaša Robič, Nina Recek

 

IZMENJEVALNICA KNJIG

V enoti Brlogec smo v mesecu februarju pripravili IZMENJEVALNICO KNJIG. Bila je odlična priložnost, da so starši prinesli knjige, ki jih otroci ne potrebujejo več, hkrati pa so imeli možnost dopolniti svojo otroško knjižnico z novimi. Skupaj smo bili bolj trajnostni, saj so knjige našle nov dom in bodo ponovno uporabljene.

Zapisala in fotografirala: Jasna Štante Pranjić

JUHUHU SNEG JE TU

V januarju smo končno dočakali večjo količino snega, ki smo se ga pri Zajčkih zelo razveselili. Preden smo se podali na sneg, smo spoznali oblačila, ki si jih nadenemo, da nas pozimi ne zebe. Ob tem smo ponovili tudi dele telesa: kapa gre na glavo, rokavice na roke, šal okoli vratu … V igralnici smo preoblačili dojenčke, razvrščali zimska oblačila po barvi in sestavili tudi plakat. Vzgojiteljica Tjaša si je izmislila gibalno igro: Nekoč, nekje bila je omara. Vriskali smo ob pobiranju oblačil, ki jih je razpihal veter.

Zimska oblačila smo hitro usvojili, nato smo nadaljevali s pripravo na igro na snegu. Vzgojiteljici Klara in Tjaša sta nam prinesli sneg kar v igralnico, da smo ga lahko otipali, si ga ogledali ter se z njim igrali. Ugotovili smo tudi, da se da s snegom barvati tudi vodne pobarvanke.

Odločili smo se, da smo sedaj dobro pripravljeni za igro na snegu. Vzgojiteljice so nas oblekle v toplo zimsko opravo in odskakljali smo na sneg. Tam smo se kepali, kopali po snegu, se gugali … Tako je bilo zabavno!

Svojo igro s snegom smo nadgradili tudi tako, da smo iz naravnih materialov, ki smo jih našli na obrobju gozda, izdelali čopiče ter kot pravi umetniki barvali po snegu.

Ni pa ostalo samo pri snegu, spoznali smo tudi led. Ta nam je pri igri bolj spolzel iz rok kakor sneg, ugotovili smo, da se hitro spremeni v vodo. Led, ki nam je po igri ostal, smo dali v lonček in čez čas opazovali, kako izginja in ostaja samo voda. Ustvarjali smo z ledenimi lučkami, ki pa so izgledale tako slastno, da si je marsikdo izmed nas zaželel, da bi bil to pravi sladoled.

Ogledali smo si tudi kamišibaj: Nekega zimskega dne in prebirali knjige o zimi.

 

Fotografirali in zapisali: Tjaša Robič in Klara Jović

GREMO NA SNEG

Gibanje je primarna otrokova potreba in je eno od najpomembnejših področji v razvoju otroka. Poleg ostalih področij gibanje pripomore k razvoju celovite osebnosti.
Današnji način življena dela iz otrok pretežno sedeča bitja (otroci  radi sedijo pred televizijo, starši jih v vrtec pripeljejo v avto,…), zato je še kako pomembno, da otrokom ponudimo različne možnosti gibalnih aktivnosti v vseh letnih časih.
Zima je čas, ko lahko s preprostimi dejavnostmi kot so hoja po snegu, valjenje v snegu, izdelava kep, snežaka,… naredimo otroku veliko koristnega za njegovo zdravje in razvoj. Ne samo da bo otrok na svežem zraku, da bo razvijaj svoje gibalne sposobnosti,  koordinacijo celega telesa, utrjeval mišice,… ob tem se bo tudi neizmerno zabaval, kar pa bo pripomoglo k njegovem dobrem počutju.
Vse na kar moramo odrasli narediti je, da otroku pomagamo prebroditi morebitni strah, negotovost ob prvih srečanjih s snegom in da so otroci pri dejavnostih na snegu primerno oblečeni in obuti.
Predpriprave- igra s snegom v igralnici:

Igra na snegu:

 

Zapisala in fotografirala: Sonita Majerle

 

Praznični december

Prazniki so pred vrati, Medvedki pa smo bili praznično razpoloženi že ves december. Vsak teden smo izvedli aktivnosti v sodelovanju s starši, zbirali in izmenjevali lepe misli, modelčke za piškote, recepte, v zadnjem skupnem tednu pa spekli najboljše piškote, da je dišala cela hiša. Tudi sobo smo okrasili, postavili smrečico in ustvarjali risbice in okraske. Da se boste lahko posladkali tudi vi doma pa smo pod objavo pripeli tudi našo zloženko z najboljšimi medvedkovimi recepti! Vsem vam želimo čudovite praznike in veliko medvedjih objemov v letu 2024.


Zapisala in fotografirala: Nina Recek

Skip to content