Obvestila enote Ostržek – predšoslki

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK 15.11.2024

Tradicionalni slovenski zajtrk je poseben projekt, ki poteka v številnih slovenskih vrtcih in šolah, prav tako ga obeležujemo tudi v vrtcu Kočevje. Glavni namen projekta je ozaveščanje otrok o pomenu zdrave, lokalno pridelane hrane in pomenu kmetijstva. V tem tednu smo skušali otrokom skozi različne dejavnosti prikazati pomen kmetijstva, spoznavali smo čebele, naravo, naučili smo se pesmice, izvedeli smo od kje pridobimo med, mleko in kruh, ogledali smo si predstavo Čebelčnjaček ter se likovno izražali, kjer smo izdelali čebelice, pogrinjke, satje in čebelnjak.

Fotografirale: Staša Kersnič, Ivka Knežević, Ines Šerbedžija in Neja Šmalc

Zapisala in objavila: Staša Kersnič

PRAZNOVANJE JESENI V VRTCU KOČEVJE

V Vrtcu Kočevje smo 23.10. 2024 pripravili posebno praznovanje jeseni, kjer smo s številnimi aktivnostmi obeležili ta čudovit letni čas in ob tem združili otroke, starše ter lokalno skupnost.

Jesenska pravljica pa nebi bila prava, če otroci skupaj s starši nebi spoznali ličkanja ter ruženja koruze, ob tem pa spoznali ročne spretnosti in trud, ki je nekoč spremljal vsakdan na kmetiji. Ob vonju po sveže pečenem kostanju in praženem krompirju je jesen na vrtčevskem igrišču zaživela v pravem pomenu. Otroci in starši so lahko uživali v sveže stisnjenem jabolčnem soku. Vsako dobroto na stojnicah pa so si otroci lahko kupili s kupončki, ki so jih izdelali v vrtcu (porcija praženega krompirja, merica pečenega kostanja, sveže iztisnjen jabolčni sok, medeno pecivo,…) Za pravo jesensko vzdušje je poskrbela botra jesen, strašilo in pevski zborček vzgojnega osebja Vrtca Kočevje, ki so skupaj z otroki prepevali in rajali.  Z nami je bilo tudi Društvo podeželskih žena, ki je z nami delilo zanimive zgodbe iz podeželskega življenja in tako nas je njihova prisotnost še tesneje povezala s koreninami slovenske kulture. Ob koncu praznovanja je vsak otrok, ki je s staršem odšel domov, prejel lanternico, ki so jo predhodno sami izdelali v vrtcu. Te čudovite male svetilke, ki so jih otroci ustvarili z veliko ljubezni so bile čudovit spomin na dogodek.

Dogodek je zaznamovala izjemna udeležba staršev in otrok, ki so s svojo prisotnostjo in aktivnim sodelovanjem pripomogli k toplini in uspehu praznovanja.

Zapisala in objavila: Staša Kersnič

 

Fotografirale: Ravnateljica Irena Robič in vzgojiteljica Nika Bobek

Zapisala in objavila: Staša Kersnič

Od pšenice do slastnih žemljic (SKUPINA MIŠKE)

Z otroki, smo se pogovarjali o tem, kako nastane kruh. Postopoma smo spoznavali celoten postopek, od setve pšenice do dišečega hlebca na mizi. Da bi še bolje razumeli, smo se odločili, da bomo kruh spekli kar sami! Zato smo se odpravili v vrtec Čebelica, kjer smo se preizkusili v vlogi pravih pekov.

Najprej smo v posodi zmešali moko, kvas, sladkor in sol.

Nato smo počasi dodajali mlačno vodo ter vse skupaj dobro pregnetli. Ko je testo postalo gladko in mehko, smo ga pustili vzhajati približno eno uro.

Nato smo Iz testa oblikovali hlebčke, jih položili na pekač, zarezali in jih spekli v pečici pri 200 °C približno 30 minut, dokler niso postali lepo zlato-rjavi.

Otroci so bili nad svojim delom zelo navdušeni! Ko smo iz pečice vzeli sveže pečen kruh, se je po vsem vrtcu razširil omamen vonj. Skupaj smo poskusili svoj izdelek, in prav vsi so bili ponosni na to, da so kruh spekli čisto sami.

DOBER TEK!

Vzgojiteljice v skupini: Maja Jurković, Ana Šmalc Novak in Adriana Bogolin

Fotografirala: Adriana Bogolin

Zapisala: Ana Šmalc Novak

Objavila: Maja Jurković

 

TEDEN OTROKA PRI PIKAPOLONICAH ( od 7. 10. do 13. 10.)

Ob letošnjem Tednu otroka, ki ga praznujemo že 70. leto zapored, v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine, smo se v skupini Pikapolonice osredotočili na temo: » Otrok, nepopisan list- igra nas povezuje«. Sprašujemo se: ali lahko najdemo vzporednice med otroštvom nekoč in danes? Način življenja , vzgoja, tehnologija so se spremenili, vendar ostaja nespremenjeno bistvo »biti otrok«. Otrok se rodi kot nepopisan list. In vsi otroci, ne glede na čas, v katerem živijo potrebujejo ljubezen, varnost, igro, druženje ter priložnosti za razvoj svojih talentov.

Zato smo se ob ogledovanju fotografij, pogovarjali o otroštvu nekoč in se igrali stare ljudske igre (Mali, koliko je ura?, Ristanc, Zemljo krast, Zvezde metat … ). Ob tem so otroci spoznali, da so bile igrače in igrala, ki so jih za igro uporabljali naši dedki in babice, izdelane iz kamenčkov, vej, kosov blaga, lesa, krede. Igrače so bile preproste in lahko dostopne. Ne smemo pozabiti, da računalniške igrice in plastični junaki ne morejo nadomestiti izkušenj pridobljenih z igro na prostem v družbi vrstnikov, staršev, dedkov in babic.

Pogovarjali smo se tudi o prijateljstvu in prebrali zgodbo Midva sva prijatelja. Nato je vsak otrok narisal svojega prijatelja. Naučili smo se tudi zapeti in zaplesati na pesem Gradim prijateljstvo. Po pripovedovanju zgodbe Tudi pošasti imajo čustva, smo se z otroki pogovarjali o čustvih in tudi kako se počutimo, ko smo s prijatelji. Izdelali smo tudi skupni likovni izdelek za natečaj. Predvsem smo se veliko igrali in družili med seboj.

Zapisala: Ivka Knežević

Skupina Pikapolonice z vzgojiteljicama Ivko Knežević in Andrejo Mohar

Fotografirala: Ivka Knežević in Andreja Mohar

Objavila: Staša Kersnič

MEDVEDEK BERI NA OBISKU V OSTRŽKU

V vrtcu Ostržek nas je obiskal medvedek Beri iz knjižnice Kočevje, ki je otroke pozdravil in nam prinesel nekaj nahrbtnikov s knjigami.

Obisk je potekal v okviru projekta za spodbujanje branja, v katerega smo se vključili.

Zapisala: Staša Kersnič

Fotografirala: Alenka Jalovec

PRAZNIK OBČINE KOČEVJE 3.oktober 2024

V skupini Medvedki smo ta dan spoznali kočevski grb na katerem je upodobljen Sv. Jernej, zaščitnik mesta, z utrdbo v ozadju in pletenim zidom v ospredju. Otroci so izdelali zastavice z grbom. Pred tem smo si ogledali predstavitveni plakat s fotografijami Kočevja nekoč. Spoznali smo pojme praznik, proslava ter poimenovali sedanjega podžupana. Ogledali smo si vabilo na proslavo – prireditev, ki bo tega dne v Rdeči dvorani.

Po uspešno opravljenem delu – izdelavi zastavic smo se nagradili s plesno zabavo.

Skupina Medvedki, vzgojiteljici Alenka Tekavčič in Ines Šerbedžija

zapisala in fotografirala: Alenka Tekavčič

DAN ODPRTIH VRAT V OSTRŽKU 1.10.2024

Dan odprtih vrat na temo izdelovanja jesenske dekoracije v vrtcu ima večplasten pomen; tako za otroke kot tudi za starše in vrtec. Otroci imajo priložnost izražati svojo ustvarjalnost z uporabo različnih naravnih materialov, kot so listi, razna semena, kostanji, vejice,…kar krepi njihove motorične in umetniške spretnosti.  Skupinsko ustvarjanje spodbuja sodelovanje med otroki, deljenje materialov in razvijanje komunikacijskih veščin.

Tak dogodek omogoča staršem, da se vključijo v dejavnosti svojih otrok in na ta način poglobijo odnos z vzgojitelji ter bolje razumejo metode dela in učenja otrok v vrtcu.

Dan odprtih vrat torej ni samo priložnost za zabavno ustvarjanje, ampak tudi pomemben del vzgojnega procesa in povezovanja z lokalno skupnostjo.

Skupina Čebelice z vzgojiteljicama Alenka Jalovec in Marina Gorc

fotografirala: Alenka Jalovec

Skupina Medvedki z vzgojiteljicama Alenka Tekavčič in Ines Šerbedžija

fotografirala: Alenka Tekavčič

Skupina Mravljice z vzgojiteljicama Katarina Tekavčič in Staša Kersnič

fotografirala: Staša Kersnič

Skupina Metuljčki z vzgojiteljicama Slađana Zorić in Nada Railić

fotografirala: Nada Railić

Skupina Miške z vzgojiteljicama Maja Jurkovič in Janika Monika Grm Šercer ter spremljevalka Adriana Bogolin

fotografirala: Adriana Bogolin in Maja Jurkovič

Skupina Pikapolonice z vzgojiteljicama Ivka Kneževič in Andreja Mohar

fotografirala: Andreja Mohar

Skupina Žabice z vzgojiteljicama Laura Lovšin in Jožica Poje

fotografirala: Laura Lovšin

 

ZAPISALA IN OBJAVILA: Staša Kersnič

 

Vodne igre

V petek, 21. junija, smo v naši enoti na poseben način obeležili prvi poletni dan in dodobra izkoristili vročino. Privoščili smo si vodne igre in se prepustili zabavi. Besede so odveč, naj spregovorijo fotografije … 😊

 

Spoznavanje poklicev

V mesecu marcu smo spoznavali različne poklice in se preizkusili v določenih vlogah. Obiskali smo različne trgovine, postali zdravniki, frizerji, avtomehaniki, manikerji, picopeki in drugo.

 

Skupina Metuljčki (Laura Lovšin, Maja Poje, Tim Rački) in Mravljice (Maja Jurković, Ajda Blažič, Adriana Bogolin)

 

Obisk policista

V ponedeljek, 25. marca, nismo v skupini Medvedki obeležili le materinskega dne, temveč na nek način tudi “očijev dan”. Obiskal nas je namreč policist Darko Vrbetić, očka od naše Eve. V letošnjem letu sodelujemo v projektu “Pasavček”, katerega geslo je “Red je vedno pas pripet”. In kdo je pravi naslov za dobre tovrstne nasvete? Policist. Povedal nam je nekaj besed o kvalitetnih otroških sedežih, pravilnem pripenjanju varnostnega pasu in nam na kratko predstavil svoje delo ter poklic policista. Prinesel nam je tudi pobarvanke o prometu. Prav tako nam je pokazal nekaj policijskih pripomočkov. Predvsem pa je pomembno zavedanje, da so policisti tisti, ki se jih ne smemo bati. Ponosni moramo biti na to, da jih imamo. Saj nas varujejo in poučujejo o varnosti v prometu in življenju.
Za obisk v naši skupini se gospodu Darku res lepo zahvaljujemo.

 

Bojan Latin in Nataša Colnar (skupina Medvedki)

 

Obisk Črne jame

V četrtek, 21. marca, smo se na mednarodni dan gozdov odpravili na potep. Šli smo do Črne jame. Vanjo smo tudi pokukali. Potem smo še malo plezali po drevesih, preskakovali naravne ovire, se igrali, raziskovali in nabirali plodove in naravni material. Potem smo v naravi še pomalicali in se vrnili v vrtec. Tam smo plodove razstavili in iz njih naredili veliko gozdno srce.

PO MEDVEDOVIH STOPINJAH

V skupini Pikapolonice smo mesec marec namenili raziskovanju medvedov in s tem aktivno razvijali otrokove sposobnosti za dejavno in spoštljivo vključevanje v obdajajoče okolje.
Na obisk smo povabili rezbarja. g. Matijo Kobola, ki je otrokom predstavil svojo obrt. S seboj je prinesel pripomočke (dleto in leseno kladivo), ki jih potrebuje pri svojem delu in lesene medvedke različnih velikosti. Otrokom je znal veliko povedati o življenju medveda in njegovih splošnih značilnostih. Otroci so se z veseljem zaigrali z lesenimi medvedi. S seboj je prinesel tudi lutki Oskarja in Ostržka, ki sta otrokom pripovedovala zgodbice. Izdelali smo plakat o rjavem medvedu, prebirali zgodbe (Zlatolaska in trije medvedi, Hvaležni medved …), se naučili pesem Medvedek pleše (A. Špan), medveda smo tudi likovno upodobili s likovno tehniko tiskanje in izvajali matematične dejavnosti na temo.  Odpravili smo se tudi na pohod v gozd, kjer so otroci raziskovali medvedovo naravno okolje. Otroci so gozd opazovali in  “fotografirali” (fotoaparati iz odpadne embalaže), med drugim so otroci opazili kraško jamo. Ko smo jih vprašali, kaj je to so rekli: “O, kako velika luknja. Je mogoče to medvedov brlog?”  Otroci so z zanimanjem vstopili vanjo, manj pogumni pa so jo opazovali samo od zunaj. Ko smo prišli nazaj v vrtec smo narisali, kar so otroci “fotografirali” in iz nabranega naravnega materiala izdelali medvedov brlog.
Ivka Knežević, Jožica Poje, Saša Mutić

 

Pravljična urica v Knjižnici Kočevje

Na tih siv deževen prestopni dan, 29. februarja, smo se kar v dežju odpravili v Knjižnico Kočevje. Tja nas je povabila bibliotekarka ga. Pia Marincelj Bregar. Z veseljem smo se odzvali na pravljično urico. Bilo je res zabavno. Najprej nam je predstavila nekaj različnih knjig (majhne, večje in največje), spoznali smo atlas sveta in še enega ogromnega velikana. Potem pa je bil naš skupni čas za druženje in zabavne igre.

 

Bojan Latin in Nataša Colnar (skupina Medvedki)

 

 

Projekt “Prostovoljstvo”

V torek, 21. novembra, so nas v skupini Medvedki obiskale učenke Osnovne šole Zbora odposlancev in njihova učiteljica slovenščine Petra Špiletič Latin. V okviru občinskega projekta »Prostovoljstvo«, v katerega je preko Ljudske univerze Kočevje vključena omenjena šola, so prišle k nam z namenom skupnega sodelovanja in druženja. Predstavile so nam zgodbo »Pod medvedovim dežnikom«. Najprej je učiteljica Petra predstavila knjigo kot našo veliko kulturno dobrino, učenke pa so v nadaljevanju otrokom prebrale zgodbo. Sledil je pogovor na to temo. Zatem smo v treh kotičkih skupaj izvedli različne dejavnosti, in sicer: barvanje medvedkov, lepljenje/sestavljanje medvedkov in izdelavo dežničkov. Vsak otrok je imel možnost sodelovati pri vseh dejavnostih. Otrokom je bilo druženje zabavno in hkrati poučno. Na koncu pa so nam učenke razdelile sladko presenečenje. Dogovorili smo se, da bomo v letošnjem šolskem letu še sodelovali. Učenkam in učiteljici smo za njihov obisk ter dobro voljo nadvse hvaležni.
Bojan Latin in Nataša Colnar (skupina Medvedki)

 

N A D A L J E V A N J E

V torek, 23. januarja, so nas zopet v skupini Medvedki obiskale štiri učenke Osnovne šole Zbora odposlancev in njihova učiteljica slovenščine Petra Špiletič Latin. V okviru občinskega projekta »Prostovoljstvo«, v katerega je preko Ljudske univerze Kočevje vključena omenjena šola, so prišle k nam z namenom skupnega sodelovanja in druženja. Tokrat so nam predstavile zgodbo/slikanico »Pekarna Mišmaš«, avtorice Svetlane Makarovič. Najprej je učiteljica Petra nagovorila otroke, učenke pa so v nadaljevanju zgodbico prebrale. Potem so otrokom zastavljale vprašanja in otroci so imeli možnost »zaslužiti« nekaj denarja. Nato smo v štirih delavnicah skupaj izvedli različne dejavnosti, in sicer: kupovanje sestavin za peko različnih vrst kruha, peka kruha, prodaja kruha in nakup sladkih dobrot. Vsak otrok je imel možnost sodelovati pri vseh dejavnostih. Otrokom je bilo druženje zabavno in hkrati poučno. Dogovorili smo se, da bomo v letošnjem šolskem letu še sodelovali. Učenkam in učiteljici smo za njihov obisk ter dobro voljo nadvse hvaležni.

Bojan Latin in Nataša Colnar (skupina Medvedki)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N A D A L J E V A N J E

V torek, 27. februarja, so nas zopet v skupini Medvedki obiskale tri učenke Osnovne šole Zbora odposlancev in njihova učiteljica slovenščine Petra Špiletič Latin. V okviru projekta »Prostovoljstvo« so prišle k nam z namenom skupnega sodelovanja in druženja. Tokrat so nam predstavile zgodbo »Povodni mož«, avtorja Franceta Prešerna. Najprej smo poslušali slovensko himno, katere avtor besedila je prav on, potem pa je učiteljica Petra nagovorila otroke. Učenke so v nadaljevanju pripravile dve delavnici. Pri eni so otroci obiskali gledališče in si ogledali mini lutkovno predstavo o tej zgodbi. Nato so se še sami preizkusili v gledališču kot igralci. Pri drugi pa so otroci iz papirnatih tulcev izdelovali povodnega moža. Vsak otrok je imel možnost sodelovati na obeh delavnicah. Otrokom je bilo druženje zabavno in poučno. Učenkam in učiteljici smo za njihov obisk ter dobro voljo zelo hvaležni.

Bojan Latin in Nataša Colnar (skupina Medvedki)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pust

Na pustni torek (13. februarja) so v vrtec prišle maškare. Takoj po zajtrku smo se zbrali pred vrtcem in odšli na sprehod po mestu in tako s skupnimi močmi na zabavni način pregnali zimo iz naših krajev. Pustno rajanje smo nadaljevali v svojih igralnicah, kjer pa smo se tudi malo podružili s sosednjimi skupinami. Za piko na i pa smo se pri kosilu posladkali še s krofi.

 

 

 

URA TEČE, NIČ NE REČE

Otroci iz skupine Miške so obiskali urarstvo Pajnič, kjer jim je prijazni gospod Zlatko Pajnič pokazal svoje orodje in različne vrste ur. Pridobili so dovolj znanja, da so lahko v vrtcu izdelali svoje ure, ki smo jih nato razstavili v igralnici.
Nataša Žagar, Mirela Jorgić, Iza Pantar

 

 

 

 

Predstavitev vojaške opreme

Slovenska vojska je pri osnovni šoli predstavila svojo opremo in vozila. Otroci so si lahko pogledali oklepno vozilo, terenski avto, opremo za sneg, nosila, orodje, nahrbtnik z opremo, neprebojni jopič in strelno orožje.

           

Skupina Metuljčki: Laura Lovšin, Maja Poje

Skupina Mravljice: Maja Jurković, Ajda Blažič, Tim Rački

Teden v znamenju tradicionalnega slovenskega zajtrka

V skupinah Metuljčki in Mravljice smo ves teden izvajali dejavnosti povezane s čebelami, čebelarstvom in se pripravljali na slovenski tradicionalni zajtrk. Izdelovali smo dekoracijo za sobe, garderobo in dekoracijo za mizo. Igrali smo se različne družabne igre, plesali ob glasbi Lojzeta Slaka in njegovi pesmi Čebelar, se naučili deklamacijo Tri čebele, si ogledali lutkovno igrico vzgojiteljice Laure Lovšin, pogledali risanko o Čebelici Maji, si ogledali čebelnjak, prebirali knjige, izdelali plakat in v skupino povabili čebelarja Staneta Kosmana, ki nam je predstavil življenje čebel, nam prinesel v skupino panj in panjsko končnico, opremo čebelarja, propolis, cvetni prah in med, ki so ga otroci lahko poizkusili. Kot presenečenje pa je za otroke izdelal maketo čebelnjaka, ki jo je pustil otrokom za spomin. V petek, na sam dan slovenskega tradicionalnega zajtrka smo si okrasili mize in se pogostili z medom, maslom, kruhom, jabolkom in mlekom, izdelki lokalnih pridelovalcev.

                        

Skupina Metuljčki: Laura Lovšin, Maja Poje

Skupina Mravljice: Maja Jurković, Ana Šmalc Novak, Adriana Bogolin

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK PRI ČEBELICAH

V petek, 17.11.2023, smo v skupini Čebelice izvedli Tradicionalni slovenski zajtrk, ki je letos potekal pod sloganom »Kruh za zajtrk, super dan«. Tradicionalni slovenski zajtrk obeležujemo kot Dan slovenske hrane, glavni namen pa je podpora slovenskim pridelovalcem hrane ter spodbujanje samooskrbe s kakovostno hrano iz lokalnega okolja.
Naš dan in naš zajtrk nista bila vsakdanja, saj smo tega dne v skupini gostili goste. Z Občine Kočevje sta prišla podžupan g. Andrej Mladenović in ga. Kristina Krkovič, pridružili sta se jima naša ravnateljica Irena Robič ter podravnateljica Nevenka Vesel. Ob prijetnem druženju smo se pogostili z bogatim zajtrkom, ki je vseboval kruh, maslo, med, mleko in jabolka. Dežurni čebelici sta postregli otroke, ki so si nato sami pripravili obrok in ga z veseljem zaužili. Po zajtrku smo se polni energije odšli igrat ter se ob plesu prepustili zvokom pesmi L. Slaka, Čebelar.
Lep čebelji pozdrav iz skupine Čebelice
Alenka Tekavčič

 

 

 

 

 

 

Obisk terenske svetovalke KGZS

V četrtek, 16. novembra, nas je v skupini Medvedki obiskala ga. Nuša Klemenc, terenska svetovalka pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, izpostavi Ribnica. Ker se je ravno približeval tradicionalni slovenski zajtrk, nam je predstavila pomen lokalno pridelane hrane. Skupaj smo raziskovali, kako pridemo do posamezne vrste hrane (npr. kruha, mleka, medu …). Za konec pa nam je pripravila še slastno darilo – domača kočevska jabolka. Za vse pridobljene informacije in seveda za zelo okusno sadje se ji najlepše zahvaljujemo.

 

Bojan Latin in Nataša Colnar (skupina Medvedki)

 

PISMO GOZDNEGA ŠKRATA

Otroci iz skupine Pikapolonice smo se odpravili v gozd. V gozdu nas je pričakalo presenečenje, in sicer pismo gozdnega škrata. V pismu je napisal naslednje: ” Sem mali gozdni škrat, ki s svojimi prijatelji živim  v kočevskem gozdu. Rad se sprehajam med drevesi, poslušam ptičje petje in opazujem gozdne živali. Slišal sem, da želite preživeti dan v mojemu domu gozdu. Gozdni otroci morajo upoštevati gozdna pravila. V gozdu ne kričimo, ne kurimo ognja, ne smetimo, ne uničujemo gob in rastlin …  Zdaj veste, kako se morate obnašati v gozdu. Le tako boste postali pravi varuhi gozda in gozdnih živali in boste lahko vedno moji gostje v gozdu.” Ko smo prebrali pismo gozdnega škrata, smo nabrali še listje, kamenčke, vejice, ki smo jih uporabili za izdelavo avtoportreta.
Skupina Pikapolonice (Ivka Knežević, Jožica Poje, Saša Mutić)

 

 

 

 

Kostanjev dan

V četrtek, 19. oktobra, smo imeli v naši enoti kostanjev dan. Po dopoldanski malici in igri smo si pred kosilom privoščili pečen kostanj in ob tem neizmerno uživali. Imeli smo tudi tržnico, kjer so otroci lahko za kovančke (gumbke) kupili merico pečenega kostanja. Skratka – nadvse prisrčno in zavabno dopoldne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content