ERASMUS+
Erasmus+ je program Evropske unije, ki podpira izobraževanje, usposabljanje, mlade in šport v Evropi. Ponuja priložnosti za izmenjave, usposabljanja, prostovoljstvo in mednarodno sodelovanje, pri čemer spodbuja pridobivanje novih znanj, krepitev kompetenc ter razvoj medkulturnega razumevanja.
Program je namenjen posameznikom vseh starosti, izobraževalnim ustanovam in organizacijam, ki želijo sodelovati pri inovativnih projektih ali pridobiti izkušnje iz tujine. Erasmus+ prispeva k osebni in strokovni rasti ter povezuje ljudi iz različnih držav.
Program za obdobje 2021-2027 namenja velik poudarek socialnemu vključevanju, zelenemu in digitalnemu prehodu ter spodbujanju udeležbe mladih v demokratičnem življenju
MOBILNOST POSAMEZNIKOV – SLEDENJE NA DELOVNEM MESTU
Erasmus+ je obsežen program, ki zajema najrazličnejše ukrepe. Eden izmed ukrepov je mobilnost posameznikov, znotraj katerega je tudi sledenje na delovnem mestu (job shadowing), ki spodbuja mednarodno sodelovanje, izmenjavo dobrih praks in pridobivanje novih znanj. V programu sodelujejo članice EU ter Norveška, Islandija, Lihtenštajn, Turčija, Srbija in Severna Makedonija. Zaposleni obiščejo ustanovo v tujini, da bi opazovali delo svojih kolegov.
Udeleženci med obiskom spremljajo vsakodnevne dejavnosti gostiteljske ustanove, spoznavajo njihove metode dela ter iščejo navdihe za izboljšave v svojem delovnem okolju. Takšna izkušnja bogati strokovno znanje, krepi povezave med institucijami ter odpira vrata za inovacije in spremembe.
Program je izjemna priložnost za vzgojitelje in učitelje, da nadgradijo svoje kompetence ter hkrati delujejo kot ambasadorji svojega vrtca in lokalne skupnosti.
ESTONIJA, 10.11.2024 do 17.11.2024
Sredi novembra smo štirje predstavniki Vrtca Kočevje – ravnateljica Irena Robič, koordinatorica projekta Nataša Doutlik ter vzgojitelja Žana Lipovac in Mitja Lavrič – sodelovali na Erasmus+ izmenjavi v Estoniji. Gostil nas je vrtec Pärnu Raja Lasteaed v mestu Pärnu.
Namen izmenjave je bil sledenje na delovnem mestu in poglobljeno spoznavanje dveh ključnih področij: gozdne pedagogike ter robotike v predšolski vzgoji. Gozdna pedagogika, ki je v estonskih vrtcih dobro uveljavljena, nas je navdušila z inovativnimi pristopi k spodbujanju otrokovega raziskovanja narave in trajnostnega odnosa do okolja. Poleg tega smo imeli priložnost spoznati, kako že najmlajši otroci spretno razvijajo svoje digitalne kompetence z uporabo osnov robotike in programiranja.
Izmenjava ni bila le strokovno bogata, ampak je prispevala tudi k naši osebni rasti ter razvoju mednarodnih povezav. Pridobljena znanja in izkušnje bomo vključili v delo z otroki v našem vrtcu ter jih delili s sodelavci.